Author Anniversaries for Mar 6


You are here: kingkong home page > Author Anniversaries > Mar 6

If you find a person's date of birth or death on this page and want to find that person's date of death or birth, or other information, try looking them up in the New General Catalog of Old Books and Authors pages.

Born:

1340: JOHN, of Gaunt
1475: Michelangelo di Lodovico BUONARROTI Simone, aka MICHELANGELO
1492: Juan Luis VIVES
1619: Hercule Savinien de CYRANO De BERGERAC
1624: Lucas FERNÁNDEZ De PIEDRAHITA
1663: Bp, Francis ATTERBURY
1755: Jean-Pierre CLARIS De FLORIAN
1779: Baron, Antoine Henri de JOMINI
1784: Prof, Anselme Gaëtan DESMAREST
1786: Sir, Charles NAPIER
1791: Abp, John MacHALE
1797: Gerrit SMITH
1797: Rev, Charles GIRDLESTONE (&ps: The CREATURE of an Hour)
1799: Thomas Witlam ATKINSON
1800: Rev, Samuel ROBERTS (ps: S R)
1804: R-Adm, John Frederick FITZGERALD-De ROS
1805: John COLQUHOUN
1806: Elizabeth Barrett BROWNING, nee MOULTON-BARRETT
1807: Leonhard SCHMITZ
1808: Dean, Joseph Williams BLAKESLEY / BLAKSLY
1810: George Robert WATERHOUSE
1810: John Beauchamp JONES
1811: Prof, Edward Harold BROWNE
1812: Giuseppe CLINQUANT
1814: Ramón PERERA
1814: Rev, Alfred John MORRIS
1815: Lewis Dunbar Brodie GORDON
1819: John Joseph BRIGGS
1820: Frances (Minto) ELLIOT, nee DICKINSON, 1:Mrs GEILS (&ps: Mrs, Minto ELLIOT; [FLORENTIA]; FLORENTINE)
1820: Sir, John Luther VAUGHAN
1822: Aaron Augustus MORGAN
1822: Rev, Lonsdale PRITT
1828: Canon, William Thomas VENESS
1831: Gen, Philip Henry SHERIDAN
1831: János ZÁDORI
1834: George (Louis Palmella Busson) DU MAURIER
1837: George Augustus WAY
1837: Rev, Arthur Tappan PIERSON
1838: Mamie(=Mary) DICKENS (ps: His Eldest DAUGHTER)
1839: Christine/Christiane FRIDERIK, 1:Mrs von NEUPAUER, 2:Mrs von BREDEN (ps: Ada CHRISTEN)
1839: Olegario Víctor ANDRADE
1840: William JOHNSTON
1842: Pierre(-Francisque) BERTON
1844: Giuseppe SEREMBE
1846: Henry Radcliffe CROCKER / RADCLIFFE-CROCKER
1846: Sir, William Japp SINCLAIR
1847: Edward Augustus PETHERICK
1847: Mary Helen HOLT, Mrs MELDRUM
1848: Shelford BIDWELL
1850: Jean Charles Louis Thomas CHAPAIS
1850: Prof, Simon BOËTHIUS
1850: Victoria (Maria) BRUZELIUS, Mrs BENEDICTSSON (ps: Ernst AHLGREN)
1852: Bp, Wilson Thomas HOGUE
1852: Joseph DENIKER
1852: Judge, George SMITH (ps: Clyde SMITH)
1853: Emerson Bristol BIGGAR
1853: Otis ASHMORE
1853: Prof, Albert Stanburrough COOK
1854: Fr, Stanislas Albert MOREAU
1855: Francis Barton GUMMERE
1855: Thomas O'HAGAN
1859: Oliver Eaton BODINGTON (ps: PAT)
1860: Maj, Frederick George JACKSON
1861: Sir, Percical Scrope MARLING, 3rd Baronet MARLING of Stanley Park and Sedbury Park
1863: Edith Elizabeth WARDALE
1864: William George JORDAN
1865: Bp, François Xavier ROSS
1865: Thomas Nicol JENKIN
1866: Elias M LANDRUM
1866: Harriet (L) (nee)Pyne GROVE (&ps: Philip V HART)
1866: Prof, Archibald Cary COOLIDGE
1866: Thekla LINGEN, nee ?
1867: Thomas William HANFORTH
1869: Prof, Arthur BEATTY
1869: Prof, Solomon Leopold Millard ROSENBERG
1870: Andrés MATA
1870: Oscar STRAUS
1870: Oskar BENDIENER
1871: John Alden LORING
1871: Rev, Alan Hugh M'NEILE
1871: Sir, Joseph BURN
1871: Udón PÉREZ
1872: (Helena) Mabel FORREST, nee MILLS, 1:Mrs BURKINSHAW (&ps: [M BURKINSHAW]; [RECA])
1872: Johan BOJER
1874: Nikolai Alexandrovich BERDYAEV / BERDYAYEV
1875: Maj, Frank VERNON
1875: Prof, Charles Wilkin WADDELL
1876: Sir, Percy Alfred HARRIS, 1st Baronet HARRIS of Bethnal Green
1877: Alfred STEAD (&ps: [DINNAWAN]; [PHYSALIA])
1877: Rose (Amy) FYLEMAN, previously FEILMANN
1878: Charles Lancelot STOCKS
1878: Herbert KAUFMAN
1878: Sydney (Jellings Luke) BLOW
1878: William Whitmore OTTER-BARRY
1879: Benton MacKAYE
1879: Thomas Hopkin EVANS
1880: Sir, Stephen DEMETRIADI
1881: John COURNOS, ne KORSHOON (&ps: John COURTNEY; Mark GAULT; [GORKY])
1882: Solomon Stephen HUEBNER
1883: Sir, Archie Gerard MOSELY
1884: (Anna) Molla(=Margarethe) BJURSTEDT, Mrs MALLORY
1884: Fannie Stearns DAVIS, Mrs GIFFORD
1884: Mabel McAfee GABRIEL
1884: Paul AMANN
1884: Robert Williams PARRY
1885: Paul LEFÈVRE (ps: Paul GÉRALDY)
1885: Prof, William Alexander Leslie ELMSLIE
1885: Ring(=Ringgold Wilmer) LARDNER (Sr)
1885: Sir, Percy (Llewellyn) HUNTING
1885: William Norman PICKLES
1886: Henry Godfrey AVERS
1887: Robert KEABLE
1887: Sir, Eric Cecil ANSORGE
1888: Lt-Col, Alexander Kilgour MACPHERSON of Pitmain
1889: Percy Gordon GREEN
1890: William Vaughan WILKINS
1891: Kathleen (Biggar) CANNELL, nee EATON
1892: Cecil Arthur HOARE
1892: Prof, Joshua Harold BURN
1893: Prof, Denis (Rolleston) GWYNN
1894: Alan Richard POWELL
1895: Charles FORRESTER
1897: Caroline MYTINGER, Mrs STOBER
1897: Hugh Barton FREEMAN
1897: Morris Robert WERNER
1898: Giuseppina SAMMUT TAGLIAFERRO, nee CORRIERI
1898: Hermann August Richard DÜNOW
1898: Prof, Claude Frederic Armand SCHAEFFER
1899: Prof, William HABER
1899: William John REILLY
1900: Avraham/Abraham SHLONSKY
1900: John Henry Pyle PAFFORD
1900: Prof, Frederic Charles Courtenay BENHAM (&ps: [FOURCHETTE])
1900: Stanley Bloch TUNICK
1901: John RADFORD
1901: Mark (Semonovich) DONSKOI
1901: Mary WOODALL
1901: Nadya OLYANOVA, nee ?, 2:Mrs CARUTHERS
1901: Robert Lowe HALL, later ROBERTHALL, (life) Baron ROBERTHALL of Silverspur & Trenance
1903: John Frederic ROSS
1904: Hugh (Anthony Glanmor) WILLIAMS
1904: Parker TYLER
1904: Randall Erskine ELLISON
1905: Donald Dilworth BRAND
1905: Leslie (George) HALWARD
1905: Sir, John BRUCE
1906: Barbara BERTRAM, nee MAY
1906: Cecilia Fawn NICHOLS (&ps: Nikki NAZARIAN)
1906: James Gerald BOURNE
1906: Lawrence Lovell SCHOONOVER
1906: Prof, Dwight Eshelman STEVENSON
1907: Gabriel TROMPIZ
1907: William Vernon BRELSFORD
1908: Canon, Basil Fulford Lowther CLARKE
1908: Dame, Kathleen CORRIGAN (ps: Felicitas CORRIGAN)
1908: Doris Evelyn COATES, nee DAWSON
1909: Chief, Abafemi AWOLOWO
1909: Sir, Ian (Dixon) SCOTT
1910: Pierre THIVOLLIER
1910: Prof, George Leslie BROOK
1911: Pak ACHDIAT, ne Achdiat Karta Mihardja
1911: Prof, Felix Johannes OINAS
1911: Sir, (Frederick) Charles FRANK
1912: Betty(=Elizabeth) WASON, Mrs HALL (&ps: Elizabeth Wason HALL)
1912: Elmer Louis WINTER
1912: Madge ADAM
1912: Tony(=Anthony Shannon) HARMAN
1913: Oliver Lawrence Spurling PHILPOT
1913: Prof, Evan Ludwig Robert STOKSTAD
1914: Al(=Alfred E) BERKMAN
1914: Daphne (Marie) ROOKE, nee PIZZEY (&ps: Robert POINTON)
1914: Kiril (Petrovich) KONDRASHIN
1914: Willard C MATTHIAS
1915: Hugh (Hubert George) WAKEFIELD
1915: Joe(=Joseph Weston) McCARTHY
1915: Thomas Blanchard DEWEY (&ps: Tom BRANDT; Cord WAINER)
1916: Archdeacon, Kenneth CHILD
1916: George CALLENDER (ps: Red CALLENDER)
1916: Hermann AXEN
1916: Prof, Geoffrey (Herbert) ARTHUR
1916: Prof, Leonard Monteath THOMPSON
1916: Prof, Paul (D) WIENPAHL
1917: Derek Stanley SAVAGE
1917: Francis Alex HOWARD (ps: Frankie HOWERD)
1917: Judith (Dorothea Guillum) SCOTT
1917: Prof, Donald Herbert DAVIDSON
1917: Prof, Monroe Jerome HIRSCH
1917: Will(=William Erwin) EISNER
1918: Christopher John HUGHES
1918: Edith P BEGNER, nee FRIEDMAN
1918: Jack CARNOCHAN
1918: Leslie Charles SMITH
1918: Roger PRICE
1920: (Virgil) Paul BRENNAN
1920: George Edward LICHTBLAU (ps: G E LYND)
1920: Prof, Charles Floyd DELZELL
1920: Prof, Kathleen Myra BELL
1920: William W PUTNEY
1920: Yang Jue YONG (ps: John YOUNG)
1921: Alex Winkler BEALER (III)
1921: David Meurig JONES
1921: Leo BRETHOLZ
1922: Anthony Trafford JAMES
1922: Eric LARRABEE
1922: Jean MARTIN
1922: Prof, Ian (Gray) KIDD
1922: Wilson Paul DIZARD, Jr
1923: Ed(=Edward Peter Leo) McMAHON (Jr)
1923: Herman LEONARD
1923: Prof, Thomas Alexander DUNN
1923: Sir, Raymond HOFFENBERG, aka Bill HOFFENBERG
1924: Chester Arthur WILLIAMS
1924: Prof, C Arthur WILLIAMS, Jr
1924: Prof, Enid MUMFORD, nee McFARLAND
1925: David (Michael) ROSS
1925: Prof, Bradford PERKINS
1926: Howard Chandler Robbins LANDON / ROBBINS LANDON
1926: Kenneth WHYLDE
1927: (Leroy) Gordon COOPER, Jr, aka 'Gordo' COOPER
1927: Christopher MORGAN
1927: Gabriel (José de la Concordia) GARCÍA MÁRQUEZ
1928: George Harry STINE, aka Ham STINE ? (&ps: Lee CORREY)
1928: James Edwin HOWELL
1928: Leroy G AUGENSTEIN
1928: William Francis NOLAN (&ps: Frank ANMAR; F E EDWARDS; Michael PHILLIPS)
1929: David Stuart SHEPPARD, (life) Baron SHEPPARD Of LIVERPOOL of West Kirby
1929: Hilary (Agard) EVANS (&ps: H E AGARD)
1929: Nicolas BOUVIER
1930: Shimon BALLAS
1931: Everett M ROGERS
1932: Frank(=Franciscus P A) GOVERS
1932: James Richard OZINGA
1932: Thomas Ulric BURGNER
1933: Fr(SJ), John (Jude) EDDY
1934: Anton EBERJER
1934: Jeanne ANDERSON, nee FORTIER
1936: Gerald LARNER
1936: William E GIBBS
1937: François HINCKER
1938: Keith (Conrad) NURSE
1938: Midge(=Margaret Rose) MACKENZIE, Mrs HENRY
1939: Adam OSBORNE
1940: Michael Chew Koon CHAN, (life) Baron CHAN of Oxton
1940: Prof, Philippe (Edmond Jean) LACOUE-LABARTHE
1940: Wessel (Schalk) EBERSOHN
1940: Willie(=Wilver D) STARGELL
1942: William Henry BRETT, (life) Baron BRETT of Lydd
1943: Gilberto LÓPEZ y RIVAS
1944: Christopher Edmund MAKEPEACE
1946: David (Jon) GILMOUR
1946: Judge, Joseph A FILLETTI
1948: Charles FLORES
1954: Patrick Joseph SCHEMBRI
1955: Bonnie (Tatum) (nee)Williams BERRY
1955: James WAITES
1956: Peter (Michael) ROEBUCK
1958: Prof, Michael CAMILLE
1961: Clark (Bertram) ACCORD

Died:

1577: Rémy/Rémi BELLEAU, aka Remigius BELLAQUEUS
1606: Cardinal, Zbyněk BERKA z DUBÉ a LIPÉ
1616: Francis BEAUMONT
1698: Jeremias GMELIN
1706: Christian GREIF / GRYPHIUS
1796: Abbé, Guillaume Thomas François RAYNAL (&ps: Un MEMBRE de la Société Royale de Londres)
1797: William HODGES
1818: John Richard GREEN (ps: John GIFFORD)
1825: Samuel PARR
1836: Col, David/Davy CROCKETT
1840: Charles Robert (Wilson) GORING
1844: Sumner Lincoln FAIRFIELD
1850: (Pierre-Marie-)Charles de BARNARD (Du GRAIL De La VILLETTE)
1850: (Pierre-Marie-)Charles de BERNARD (DU GRAIL De LA VILLETTE)
1851: John Webb WOOLLGAR
1853: John KENTISH
1854: Charles William STEWART, 3rd Marquess of LONDONDERRY (ps: Charles William VANE)
1855: William NORTH
1856: Thomas ATTWOOD
1859: William Monck MASON
1860: Justus Johann Friedrich DOTZAUER
1863: Charles Pierpoint JOHNSON
1864: Peter Miller CUNNINGHAM
1866: Rev, William WHEWELL
1866: Sir, William Gore OUSELEY
1867: John GOODSIR
1869: Sir, James Emerson TENNENT, 1st Baronet TENNENT of Tempo Manor, ne James EMERSON
1870: Paul BAUDOT
1872: Benjamin Chew HOWARD
1872: Prof, Theodore GOLDSTÜCKER
1873: Henry Thomas Lowry CORRY
1873: John NORTH
1874: George LOVELESS
1877: Alexander WILLIAMS
1878: Prof, Joseph Henry CORBETT
1878: Sen, Asa BIGGS
1879: Elihu BURRITT
1880: William OAKLEY
1884: Hubert LEWIS
1885: Timothy Shay ARTHUR
1887: Edouard HECHT
1887: Rev, James Barr WALKER
1887: William CAMPS
1888: John Burdett STEWARD
1888: Louisa May ALCOTT (&ps: A M BARNARD)
1889: Max WALLER
1889: Thomas Rowe EDMONDS
1891: Leofric TEMPLE
1891: Rev, John Edward JACKSON
1891: Rev, Joseph Mayo ATKINSON
1892: Alice JAMES
1892: Lovell SQUIRE
1892: Sir, William Henry GREGORY
1892: Thomas TAYLOR
1893: Frederick William EVANS
1893: John Middleton HARE, the Elder
1894: Judge, Theobald Andrew PURCELL
1895: Henry LAZARUS
1895: William Henry THOMES
1897: Pamelia Sarah VINING, Mrs YULE (&ps: Mrs James Colton YULE)
1897: Rev, Ebenezer Cobham BREWER
1897: Salomé UREÑA De HENRÍQUEZ, Mrs HENRÍQUEZ (ps: HERMINIA)
1897: Sir, Thomas ELDER
1899: Charles Drury Edward FORTNUM
1900: Rev, Jonas Pascal Fitzwilliam DAVIDSON
1903: Gaston Bruno Paulin PARIS
1903: John Henry BONER
1905: Sen, John Henninger REAGAN
1906: Ellen Mary CLERKE
1911: John SIME
1911: Lady, (Mary Anne) BARKER, nee STEWART, 2:Mrs BROOME
1911: William Heneage LEGGE
1913: George SAUNDERS
1913: Mrs Henry Steele, (Ellen) CLARKE, nee WILLISTON
1913: Uri Nissan GNESSIN
1914: Sir, Charles Gervase BOXALL
1916: Edwin Harcourt BURRAGE
1919: $Rep, Hilary Abner HERBERT
1923: Noel Algernon HUMPHREYS
1923: Robert George WINDSOR-CLIVE, 1st Earl of PLYMOUTH
1923: William BOYLE
1924: Mary Charlotte PHILLPOTTS, Mrs HERBERT
1925: Norman Hinsdale PITMAN
1925: Rev, Alexander Miller MACLEAN
1925: Thornton Shirley GRAVES
1926: John Gilbert DALE
1928: Dodgson Hamilton MADDEN
1929: Clive RIVIERE
1930: Adm, Alfred (Peter Friedrich) von TIRPITZ
1930: Herbert John GLADSTONE, 1st Viscount GLADSTONE
1930: Prof, Frederic Vincent THEOBALD
1932: John Philip SOUSA
1935: Armand Renaud LAVERGNE
1935: Judge, Oliver Wendell HOLMES, Jr
1935: Prof, George Joseph STOKES
1935: Rev, James COCKER
1936: Prof, Conwy Lloyd MORGAN
1937: Bp, George Horsfall FRODSHAM
1937: Charles Leete ATTENBOROUGH
1937: Henri FALK
1937: Prof, Rudolf OTTO
1937: William Temple HORNADAY
1938: Dr, John Malcolm BULLOCK
1938: John Malcolm BULLOCH (&ps: J M B)
1938: Sir, Reginald Fleming JOHNSTON
1939: Cuthbert Hilton GOLDING-BIRD
1941: Charles Cyprian Strong CUSHING (ps: Tom CUSHING)
1941: Prof, Francis Arthur Powell AVELING
1944: Izola (Louise) FORRESTER
1944: Maj, Brooke HECKSTALL-SMITH
1944: William Henry CRAWFORD
1945: Hugh BYAS
1946: Antonio CASO
1946: Benjamin David SHEFFIELD
1946: George Zerdin MEDALIE
1946: Henry Richard WALLIS
1947: John Henry RUSSELL
1947: Sir, Halford John MACKINDER
1948: Archdeacon, Eric Rede BUCKLEY
1948: Kan KIKUCHI
1948: Prof, Ross LOCKRIDGE (Jr)
1949: Amilcar DUVAL
1950: Katharine CORBET, nee RUSSELL
1950: Maj-Gen, Robert John COLLINS
1951: David Ivor DAVIES (ps: H E S DAVIDSON; David L'ESTRANGE; Ivor NOVELLO)
1951: Walter Samuel SCOTT
1953: Fr, Antonio MORENO (ps: Stephen MORENO)
1953: Louvis(=Louis) ABRIC
1953: Mark Edwin Prescott FROST
1953: Sir, Robert (Vaughan) GOWER
1954: Col, Ian Maxwell CAMPBELL of Airds
1954: Sir, John Linton MYRES (&ps: J L M)
1955: Sidney Chawner WOODHOUSE
1956: Christel Barthold SCHOMAKER
1957: Ernest Henry BULLOCK
1957: Sir, Alexander John GODLEY
1959: Frank TWYMAN
1959: Franz BERGER
1959: Fred Andrew STONE
1960: (Albert) Conrad SEILER
1961: John Sebastian Bach STOPFORD, (life) Baron STOPFORD Of FALLOWFIELD of Hindley Green
1962: Gladys Adeline HAIN, nee TAYLOR
1963: Kornelis ter LAAN
1963: Prof, Arthur George POOL
1964: Prof, Julius (August) BARTELS
1965: Alexander von BERNUS
1965: Herbert Stanley MORRISON, (life) Baron MORRISON Of LAMBETH
1966: Richard HAGEMAN
1967: John Haden BADLEY
1967: Reginald Vivian LENNARD
1967: Zoltán KODÁLY
1968: Carl Sawyer DOWNES
1969: Harold Strong LATHAM
1970: Muriel ZAHN
1971: Prof, Robert Thurston DART
1971: Samuel CAUMAN
1973: Pearl (Comfort) (nee)Sydenstricker BUCK, 2:Mrs WALSH (&ps: John SEDGES)
1975: Luisa MARTÍNEZ LÓPEZ MÉNDEZ
1976: Milton WALDMAN
1977: Charles WILCOCKS
1978: Ernest James BAGGALEY
1978: Michéal MAC LIAMMÓIR
1978: Prof, John BURNABY
1979: William George ARCHER
1980: Edgar Ashworth UNDERWOOD
1980: Isadore ROSENFIELD
1980: John Clare PALLISTER
1980: Prof, William Christian BIER
1982: Alissa Zinovyevna ROSENBAUM, Mrs O'CONNOR (ps: Ayn RAND)
1982: Judge, Robert Stetson MACFARLANE
1983: Cathy BERBERIAN, Mrs BERIO
1983: Donald (Duart) MACLEAN
1984: Pastor, (Friedrich Gustav Emil) Martin NIEMÖLLER
1984: Prof, Anthony Perry MORSE
1985: Clifford James PEARCE
1985: Everard Jean HINRICHS (ps: Eric SLOANE)
1986: Georgia O'KEEFFE, Mrs STEIGLITZ
1986: Leonard Marsland GANDER
1986: Prof, Edward Aaron SMUCKLER
1987: Prof, John Spencer TRIMINGHAM
1988: Frank EYRE
1988: Joan HASSALL
1988: Prof, Paul (R) RAMSEY
1989: Julian Herman LEWIS
1990: Donald Brook CHEEK
1990: James Patrick DERUM
1990: Saul ISRAEL
1991: Prof, Horace Winchell MAGOUN
1991: Sir, Joseph (Flawith) LOCKWOOD
1992: David Stone MARTIN
1993: George Herbert MOORE
1993: Judge, Samuel FREEDMAN
1993: Kenneth R WHITING
1993: Rev, Bryan Stuart Westmacott GREEN
1993: Sir, Andrew (Graham) GILCHRIST
1994: Maria Amalia MERCOURIS (ps: Melina MERCOURI)
1995: Muriel RESNICK, Mrs LITWIN
1996: Bp, Stanley Eric Francis BOOTH-CLIBBORN
1996: Douglas (Patrick Thomas) JAY, (life) Baron JAY of Battersea
1996: Götz BERGER
1997: Anthony Philip HOPKINS
1997: GY Pres, Cheddi (Berret) JAGAN
1997: Grant C MANSON
1997: Ursula (Joyce) TORDAY (&ps: Paula ALLARDYCE; Charity BLACKSTOCK; Lee BLACKSTOCK; Charlotte KEPPEL)
1998: Prof, Abrams/Abramo Fimo Kenneth ORGANSKI
1998: Richard F SHEPARD
1999: Anthony Thomas KRUZAS
1999: Eric Robert WOLF
1999: Maj-Gen, John Michael Hardwicke LEWIS
1999: Prof, (Charles) Wayne SHUMAKER
1999: Prof, John (Joseph Maria) FIGUEROA
2000: Harold BOND
2000: Marvin Leon SEIGER
2000: Roderick WALCOTT
2001: Darrell Addison POSEY
2001: Prof, Edward Calverley RILEY
2002: David JENKINS
2002: Nicholas (James Alexander) SALMON
2002: Paul D OLEJAR
2002: Ralph GLASSER
2002: Ralph RUMNEY
2002: Sir, (Edward) Anthony (John) ALMENT
2002: Walter GOODMAN
2003: George Newton GORDON
2003: Kenneth Charles TESSENDORF, aka 'Tess'
2003: Ludek PACHMAN
2003: Maurice RHEIMS
2004: Marian (nee?)Wood ADAIR
2004: Prof, Alan John STEELE
2004: Prof, Gerald Allan KERKUT
2004: Sir, Alexander (Richard) GLEN
2004: Wallace Neil DILLON
2005: Chuck(=Charles) THOMPSON
2005: Gladys MARÍN MILLIÉ, Mrs MUÑOZ
2005: Prof, Hans (Albrecht) BETHE
2005: Prof, Henry J BRUMAN
2006: (Winfield) Scott CORBETT (&ps: Winfield Scott CORBETT)
2006: Anne (Gambrell) BRADEN, nee McCARTY
2006: Dana REEVE, nee MOROSINI
2007: Arthur Roy Handasyde KELLAS
2007: Ellen (Anna) BERGMAN, nee HOLLENDER, 1:Mrs STROMHOLM
2007: Jack KING
2007: Jean BAUDRILLARD
2007: José Luis COLL
2007: Prof, John (A) BRENTLINGER
2007: Tim ONOSKO
2008: Hans Pieter Roetert FREDERIKSE
2008: Prof, J Kent CLARK
2008: Prof, Norman Bellamy CHAPMAN
2009: Allen George DEBUS
2009: Colleen HOWE, nee JOFFA
2009: James John CLYDE, (life) Baron CLYDE of Briglands
2009: John Clinton HYDE
2009: Paul James Gilbert BELLOWS
2010: (John) Peter FOSTER
2010: Haralambos Monroe KOUTOUKAS
2010: Michael (Alan) FENTON
2010: Ole SCHMIDT
2010: William (Kenneth) NEWTON
2011: Prof, Edward ULLENDORFF
2011: Prof, Jacob Ernest COOKE
2012: Elizabeth TAYLOR, nee ? (ps: Elisabeth McNEILL)
2012: Eric BRENMAN
2013: Stompin' (Charles) Tom(=Thomas) CONNORS
2014: David (Richard) KOFF
2014: Marion(=Maria Donata Nanetta Paulina Gustava Ermina Wilhelmina) THORPE, nee STEIN, 1:Mrs LASCELLES
2014: Martin GOTTFRIED